عیب یابی سیستم های کنترلی

برای عیب یابی سیستم های کنترلی در ابتدا بهتر است ساختار یک سیستم کنترلی را مورد بررسی قرار دهیم.

عموما هر سیستم کنترل شامل بخشهای مختلفی است. در پایین ترین لایه در سطح فیلد سنسورها و عملگرها قرار دارند که این تجهیزات یا به صورت هارد وایر (Hard Wire) و یا به صورت شبکه صنعتی (Industrial Network) به پی ال سی ها (PLC) و یا Remote IO ها متصل هستند. در سطح کنترل ممکن اسن انواع مختلفی از کنترل کننده ها بکار رفته باشند. به عنوان مثال PLC, PAC, DDC, DCS نمونه هایی از سیستم های کنترل می باشند. این کنترل کننده ها عموما از طریق شبکه های مختلف صنعتی به HMI و یا سیستم های مانیتورینگ مبتنی بر کامپیوتر متصل می گردند.

در صورت بروز مشکل در یک سیستم، بررسی تمام بخشهای فوق الزامی است. در واقع بر اساس نوع مشکل بهتر است بخشهای مربوطه مورد ارزیابی قرار گیرد. به عنوان مثال در صورتیکه در سیستم مانیتورینگ یکی از پارامترها به درستی نمایش داده نمی شود باید از صحت عملکرد سنسور مربوطه اطمینان حاصل کرد. همچنین ممکن است این مسأله ناشی از قطعی کابل سنسور و یا مشکلی در تغذیه مربوط به آن سنسور خاص باشد.

پس از چک کردن این موارد باید از صحت عملکرد کارت ورودی پی ال سی اطمینان حاصل شود. برای اینکار بهتر است مطمئن شویم که سایر ورودی های آن کارت عملکرد مناسبی دارند و یا خیر. ممکن است آن ورودی کارت پی ال سی آسیب دیده باشد. در غیر اینصورت کلیه سیم بندی ها و کابل های ارتباطی نیاز به بررسی دارند.

درصورت اطمینان از تمام موارد فوق و عدم عملکرد صحیح سیستم بهتر است با ما تماس بگیرید. همکاران ما در صورت امکان به صورت تلفنی به شما کمک می کنند تا خطایابی انجام گردد. درصورت عدم رفع مشکل مجموعه پکنترل پارت با اعزام کارشناسان خود به شما کمک می کنند تا مشکل شناسایی شده و سپس اقدام به تعمیر و راه اندازی کامل سیستم کنترل و مانیتورینگ می نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.