انواع مختلف موتورهای الکتریکی
,

همانطور که می­دانیم، موتورهای الکتریکی تقریبا در تمام بخش­های صنعت نقشی حیاتی بازی می کنند و کاربردهای گسترده ای دارند. انواع مختلفی از موتورهای الکتریکی در بازار موجود است. عموما این موتورها بر اساس عملکرد، ولتاژ و کاربرد مورد نیاز انتخاب می گردند. هر موتور دارای دو قسمت اساسی است، یعنی سیم پیچ میدان و سیم پیچ آرماتور. عملکرد اصلی سیم پیچ میدان تولید میدان مغناطیسی است، در حالی که سیم پیچ آرماتور مانند هادی است که در داخل میدان مغناطیسی قرار داده شده است. به دلیل وجود میدان مغناطیسی، سیم پیچ آرماتور که از آن جریان الکتریکی عبور می کند و در این میدان مغناطیسی قرار دارد باعث ایجاد یک گشتاور مناسب برای چرخش شافت موتور می گردد.

انواع موتورهای الکتریکی:

انواع موتورهای الکتریکی به سه بخش اصلی موتورهای AC، موتورهای DC و موتورهای با کاربرد خاص تقسیم می شوند.

موتورهای DC

ويژگي موتورهاي جريان مستقيم تنوع آنها است كه با تركيب هاي متنوع در مدار تحريك آنها مي توان مشخصه های گشتاور دور گوناگونی به دست آورد. موتورهاي جريان مستقيم به خاطر سادگي كنترل شان در سيستم هايي به كار مي روند كه نياز به كنترل سرعت در محدوده وسيع و گشتاور زياد دارند.

امروزه اين موتورها در توان هاي كم در حد ميلي وات تا توان هاي زياد در حد ده مگاوات ساخته مي شوند. موتورهاي جريان  مستقيم با توان هاي كم كه با ولتاژ تا ۲۴ ولت كار می كنند در اسباب بازي ها و روبات ها استفاده می شوند و با توان هايي تا چند صد وات كه با ولتاژ تا ۲۳۰ ولت كار مي كنند در لوازم خانگي و ابزارهاي صنعتي استفاده مي شوند. از موتورهاي جريان مستقيم با توان هاي زياد تا ۱۰ مگاوات كه از ولتاژ ۱۱۰ ولت تا ۸۰۰ ولت با گشتاور بين ۲۰Nm تا ۲۰۰۰۰۰Nm ساخته مي شوند در قطارها و كارخانجات نورد فولاد استفاده مي شود.
علاوه بر مواردي چون گشتاور زياد، امكان كنترل سرعت خوب، موتورهاي جريان مستقيم ساختمان محكمی دارند و در مقابل لرزش مقاوم هستند.

موتورهاي جريان مستقيم با توجه به نوع تحريک و نحوه تامين تغذيه تحريک به انواع موتورهای dc سری، شنت، کامپوند و PMDC تقسیم می شوند.

۱-موتورهای DC با آهنربای دائم

موتور جريان مستقيم با آهن رباي دايم PMDC يک موتور DC است که قطب هاي آن از آهن رباي دايم ساخته شده است. اين موتورها با حجم کوچک و توان کم داراي گشتاور مناسبي هستند و بسيار استفاده مي شوند.

۲-موتورهای DC شنت

در موتورهای DC شنت،  سیم پیچ آرماتور و سیم پیچ میدان به طور موازی به هم متصل می شوند که به شنت معروف است. سیم پیچ میدان در این موتور به طور موازی با سیم پیچ آرماتور متصل می شود. بنابراین هر دو سیم پیچ این موتور دارای ولتاژ برابر هستند و این موتور با هر نوع بار سرعت غیر قابل تغییر را حفظ می کند. این موتور گشتاور راه اندازی کمی دارد و همچنین با سرعت ثابت کار می کند.

ساختار موتور شنت DC مانند هر نوع موتور DC دیگری است. این موتور دارای بخش های اصلی مانند سیم پیچ های میدان (استاتور) ، کموتاتور و آرماتور (روتور) است.

عملکرد موتور شنت به این شکل است که هر زمان جریان در سیم پیچ های استاتور و روتور برقرار می شود، این جریان دو میدان یعنی قطب و همچنین آرماتور ایجاد می کند. در شکاف هوایی بین کفشک های آرماتور و میدانی، دو میدان مغناطیسی وجود دارد و آنها باعث چرخش آرماتور می شوند. کموتاتور جهت جریان آرماتور را تغییر می دهد.

مشخصه سرعت موتور شنت در مقایسه با موتور سری متفاوت است. همانطور که یک موتور DC شنت به سرعت کامل خود می رسد ، پس جریان آرماتور می تواند مستقیماً به بار موتور متصل شود. هنگامی که بار در داخل موتور شنت بسیار کم است، پس جریان آرماتور نیز می تواند کم باشد. وقتی موتور DC به سرعت کامل خود رسید، در آن صورت پایدار می ماند.

سرعت موتور شنت DC را می توان خیلی راحت کنترل کرد. سرعت را می توان ثابت نگه داشت تا زمانی که بار تغییر کند. هنگامی که بار تغییر می کند، آرماتور تمایل به تأخیر دارد، بنابراین موتور DC جریان اضافی می کشد. این امر منجر به افزایش در گشتاور برای به دست آوردن سرعت می شود.

سرعت موتور شنت DC را می توان از دو طریق کنترل کرد

  • با تغییر در مجموع جریان عبوری از سیم پیچ شنت
  • با تغییر در مجموع جریان عبوری از آرماتور

موتورهای شنت DC گشتاور شروع متوسط و سرعت تقریباً ثابت دارند.

موتور شنت DC برای کاربردهایی که نیاز به سرعت ثابت دارند مانند ماشین تراش، جاروبرقی، ماشین آلات چوبی، ماشین لباسشویی، آسانسور، نوار نقاله، چرخ و ماشین چاپ کوچک و غیره استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.